כך נראית טרנסמיזוגניה

אזהרת טריגר: תיאור של מקרים טרנספוביים, בעיקר כלפי נשים טרנסיות, ג'נדרקוויריות נשיות וא/נשים שונות על הקשת הטרנסית-נשית.

 

הטקסט הבא הוא תרגום שלי לטקסט "what transmisogyny looks like" מאת האקטיביסטית האמריקאית והמהממת טובי היל-מאייר.

את הטקסט הזה התחלתי לתרגם כבר לפני כמה חודשים, בעקבות מספר מקרים של טרנסמיזוגניה שהופנו כלפי וכלפי חברות קרובות אחרי צעדת השרמוטות שלקחתי חלק בארגונה, אך רק לאחרונה הצלחתי לסיים את התרגום. אני מקווה שהמונח ייובא לשיח המקומי, ונוכל להתחיל לסמן ולפרק טרנסמיזוגניה בקהילות שלנו.

הטקסט לא לחלוטין נאמן למקור. נעשו שינויים קלים כדי להתאימו לפוליטיקה המקומית, אך ברוב המקרים היה ממש מפתיע לגלות כמה הדברים דומים כאן ובארה"ב, ופשוט קישטתי את הפוסט בלינקים רלוונטיים המציגים את המצב בארץ.

לקריאה נוספת, אני מאוד ממליץה על הפוסט הזה של אמה גולדילוקס, חברה טובה ואקטיביסטית שאני מעריךה המון, גם על האקטיביזם שלה וגם על הכתיבה היוצאת מהכלל שלה.

כך נראית טרנסמיזוגניה

טרנסמיזוגניה היא אחד המושגים המשמעותיים בהבנה שלי את העולם בשנים האחרונות, אבל הוא עדיין לא מדובר מחוץ למספר מצומצם של מעגלים אקטיביסטים. כמעט תמיד כשאני מדברת על טרנסמיזוגניה, אני נאלצת להסביר מה זה. בקצרה אפשר לומר שטרנסמיזוגניה היא ההצטלבות בין טרנספוביה למיזוגניה שמופנית נגד נשים טרנסיות, אבל התשובה היבשה והאקדמית הזאת לא באמת מצליחה להסביר את החוויה החזקה והמוחשית של טרנסמיזוגניה בחיים.

הנה רשימה מוגבלת של דוגמאות לאיך נראית טרנסמיזוגניה. כל דוגמא מייצגת סיפור (או עשרות סיפורים) שעומד מאחוריה.

מערכות יחסים ואלימות מינית

כשנשים טרנסיות שחוו אלימות מינית או אלימות במשפחה, נדחות משירותים שנועדו לסייע לנשים במקרים כאלה, כי הצרכים של נשים טרנסיות נחשבים פחות חשובים מחוסר הנוחות ההיפותטי שהנוכחות שלהן עשויה לגרום לאחרות, זאת טרנסמיזוגניה.

כשאקטיביסטיות מעודדים א/נשים לא להאבק למען הנגשה של השירותים האלה לנשים טרנסיות, בגלל האפשרות שזה ימנע גישה לשירותים האלה מגברים טרנסים, זאת טרנסמיזוגניה.

כשאני, באופן אישי, ביקשתי תמיכה אחרי שבן זוגי הטרנס התעלל בי, ופעיל.ה ג'נדרקוויר אמר.ה לי שבגלל שאני אישה טרנסית, ושהרגשתי הקלה כשדיברתי על זה עם נשים סיסג'נדריות שחוו התעללות, אז כנראה שהמצאתי את כל הסיפור בנסיון להרגיש כמו "אישה אמיתית" כי יש לי בן-זוג מתעלל, זאת הייתה טרנסמיזוגניה.

כשאישה טרנסית מוצאת את האומץ לדבר בפתיחות על אלימות או אונס ששרדה בילדותה, רק כדי שיאמרו לה שהכאב שלה פחות חשוב מחוויות הסקסיזם של נשים סיסג'נדריות, זאת טרנסמיזוגניה.

ביטוי מגדרי

כאשר נשים טרנסיות עם נראות נשית, או שמחזיקות בהגדרה בינארית מואשמות בהנצחה של תפקידי מגדר בינאריים, תוך התעלמות מהעובדה שנשים סיסג'נדריות רבות, אולי אפילו יותר, עושות בדיוק את אותו הדבר, זאת טרנסמיזוגניה (כשמי שהוגדרה במין "נקבה" כשנולדה,  ובעלת נראות נשית, מואשמת בהנצחת תפקידי מגדר בינאריים, זאת פמפוביה).

כשכל אספקט בנראות המגדרית של נשים טרנסיות נבחן ומסומן כהיפר-נשי, ולכן כמזויף, או לא נשי מספיק, ולכן גברי, בעוד שאותן תכונות בדיוק היו נחשבות לנורמליות אצל נשים סיסג'נדריות, זאת טרנסמיזוגניה.

כשמרחבים המיועדים לטרנסים על  הקשת הגברית מקבלים בוצ'ות שהוגדרו במין "נקבה" כשנולדו, אבל לא נשים בוצ'ות טרנסיות, זאת טרנסמיזוגניה. (כשגברים טרנסים פמים מודרים ממרחבים כאלה, זו פמפוביה).

531850_10200319486964004_548548532_n

פוליטיקה ואקטיביזם

כשמניחים שנשים טרנסיות וג'נדרקוויריות נשיות הן קונפורמיסטיות, א-פוליטיות וחלשות בעוד שגברים טרנסים וג'נדרקווירים גבריים הם רדיקלים, חזקים ומגניבים, זאת טרנסמיזוגניה (ופמפוביה, ויצירה של "היררכית חתרנות").

ספציפית, כשאני מתלבשת באופן בוצ'י או ג'נדרפאק, וא/נשים מניחים שאני רדיקלית ובעלת ידע ונותנים לי תשומת לב, אבל כשאני נשית מתעלמות ממני, זאת טרנסמיזוגניה (ופמפוביה, ויצירה של "היררכית חתרנות").

כשאומרים לנשים טרנסיות שהן בורות או לא מבינות בפוליטיקה אם הן מתנגדות לנסיונות הניכוס שעושים גברים טרנסים למונחים מבזים שהופנו ספציפית נגד נשים טרנסיות ולא נגד גברים טרנסים, זאת טרנסמיזוגניה.

כשכמעט כל קבוצה טרנסג'נדרית במדינה שבה אני גרה (וככל הנראה גם במדינות רבות אחרות) מנוהלת ע"י גברים טרנסים ורוב המשתתפים בה הם גברים טרנסים, ובכל זאת א/נשים מתלוננים על כך שנשים טרנסיות "משתלטות על השיח" ומצביעים על פעילה אחת ספציפית כאילו זה מקרה מייצג עבור כל הקהילה, זאת טרנסמיזוגניה.

כשיש בעיר רק קבוצת תמיכה טרנסג'נדרית אחת, והיא מיועדת לגברים טרנסים בלבד, או שיש רק אתר אחד גדול ברשת שאפשר לקבל בו מידע על ניתוחים, והוא מיועד לגברים טרנסים בלבד, או רק קרן אחת שמציעה סיוע כלכלי בגישה לניתוח, והיא מיועדת לגברים טרנסים בלבד, זאת טרנסמיזוגניה.

פריווילגיות גבריות

כשפמיניסטיות אומרות לנשים טרנסיות שהן צריכות להפסיק להיות אסרטיביות וחזקות כי זה סימן לפריווילגיות גבריות, בעוד שהן מעודדות נשים סיסג'נדריות להיות חזקות ואסרטיביות, זאת טרנסמיזוגניה.

כשנשים טרנסיות מרגישות מחוייבות להיות בשקט, להביע דעות רק לעיתים רחוקות ולא לתפוס עמדות מנהיגות מתוך חשש שיתפשו אותן כגברים או שיאשימו אותן בפריווילגיה גברית, זאת טרנסמיזוגניה.

כשנשים טרנסיות מפחדות לנתח או לדון במקום שפריווילגיות גבריות תופסות בחייהן, בגלל העובדה שהאשמות בפריווילגיות גבריות משמשות כנשק כדי להשתיק, לבייש ולעוות את המגדר שלהן, זאת טרנסמיזוגניה.

כשנשים טרנסיות אוזרות את האומץ לנתח ולדון במקום שפריווילגיות גבריות תופסות בחייהן, ומגיעות למסקנות שונות מהתפישה הפמיניסטית הסיסג'נדרית הדומיננטית, והתגובה היא שזה בגלל שהן פשוט לא מבינות פריווילגיות או שהן בורות לגבי פמיניזם, זאת טרנסמיזוגניה.

 

קהילה ומערכות יחסים

כשמרחבים המיועדים ל"נשים וטרנסג'נדרים" מאפשרים לטרנסג'נדרים על הקשת הגברית להשתתף בהם בלי שום שאלה, אבל א/נשים טרנסג'נדריות על הקשת הנשית נמצאות במבחן, ואלו שאינן "טרנסיות מספיק" מתבקשות לעזוב, זאת טרנסמיזוגניה.

כשלאותם מרחבים המיועדים ל"נשים וטרנסג'נדרים", או אפילו מרחבים פתוחים, מגיעים עשרות גברים טרנסים, אבל רק 1-2 נשים טרנסיות (אם בכלל), זאת טרנסמיזוגניה (זה מצביע על כך שנשים טרנסיות לא מרגישות מוזמנות, לא סומכות על המארגנות/ים או שלא עשו להן אאוטריץ').

כשמרחבים של נשים קוויריות מכלילים טרנסיות מבחינת מדיניות, אבל בפועל נשים טרנסיות שמגיעות זוכות להתעלמות או לא נכללות בדיון, זאת טרנסמיזוגניה.

אמנם העדפות אישיות של פרטנריות/ים זה נושא מורכב, אבל כשחלקים משמעותיים של קהילות נשים קוויריות תופשות גברים טרנסים כנחשקים במיוחד או מזדהות כ"טרנס-צ'ייסריות", בזמן שברור שלא יחשבו לצאת או ליצור מערכות יחסים עם נשים טרנסיות, זאת טרנסמיזוגניה (ובמקרים מסוימים, טרנספוביה כללית ופטישיזציה סיסקסיטית).

כשא/נשים שנמשכות לנשים ופגשו רק מספר מועט של נשים טרנסיות, מכריזים שלעולם לא יצאו עם אישה טרנסג'נדרית, זאת טרנסמיזוגניה. (תחשבו על זה, אם אדם לבן היה מכריזה שלעולם לא ת/יצא עם אישה שחורה, במיוחד אם הוא מכירה רק 2-3 נשים שחורות, היינו אומרות שזה גזעני).

סקסואליזציה

כשהדרך העיקרית לאבחן פטיש טרנסווסטיזם או ניוש הוא לבדוק האם קיימת הנאה מינית, ונשים טרנסיות שנהנות מהמיניות שלהן עלולות להיות מאובחנות כך, ועל ידי כך לאבד את הזכויות הרפואיות שלהן כטרנסיות, זאת טרנסמיזוגניה.

כשמשיכה לגברים וחוסר עניין בסיפוק מיני עצמי הן דרכים להוכיח שאין לך פטיש טרנסווסטיזם או ניוש, זאת טרנסמיזוגניה.

כשרופאים מנסים להגיע לרמות טסטוסטרון נמוכות בהרבה מהרמה הממוצעת של נשים סיסג'נדריות, וכשחוסמי הטסטוסטרון הנפוצים ביותר גורמים לירידה בחשק-המיני בנוסף לחסימת טסטסטרון, זאת טרנסמיזוגניה. (כשנשים טרנסיות מבקשות את זה בשביל עצמן זה יותר מורכב, אבל כנראה עדיין מושפע באיזושהי דרך מטרנסמיזוגניה).

***

ואלו רק הדוגמאות שחשבתי עליהם אתמול בלילה. אפילו לא הזכרתי בעיות הנוגעות לאכיפת החוק ולבתי-כלא. אילו חוויות נוספות של טרנסמיזוגניה חוויתן אתן?

תודה רבה לשירי אייזנר שתירגמה את הטקסט הזה יחד איתי.

תודה לפמיניסטיות טרנסמיזוגניות שעזרו לי במוטיבציה לתרגם את הפוסט

 945147_10200457916984668_408336637_n

9 מחשבות על “כך נראית טרנסמיזוגניה

 1. אני מאוד אהבתי את הקטע וחושבת שהוא חשוב, אבל יש משהו שנראה לי שחסר שם ורציתי לשאול מה את חושבת עליו… אני חושבת שיש שלושה דברים שגורמים לפמיניסטיות ולסביות להתנהג בצורה מגעילה לטרנסיות –
  1. חוסר הבנה שטרנסיות הן נשים .
  2. זלזול בנשיות ובדברים נשיים בזמן שהן מעריצות התנהגות גברית אצל נשים.
  3. שנאה לגברים.
  נראה לי שהקטע הזה מדבר הרבה על שני הדברים הראשונים לא מתייחס בכלל לעניין שהרבה פמיניסטיות חושבות שגברים הם רעים מלידתם, כולם אנסים, כולם אלימים, כולם אשמים בכל הדיכוי הנשי וכו וכו. בעיני זה הדבר שגורם להן לשנוא טרנסיות יותר מהכל, וראיתי את זה לא רק באיך שפמיניסטיות התייחסו אלי בתור טרנסית אלא גם ביחס לחברים הומואים נשיים שלי שמזלזלים בהם במקומות כאלה.

  אני לא יודעת אם אפשר להמשיך לשנוא גברים ככה ולקבל טרנסיות, אפילו מאלה שמקבלות שאנחנו כבר לא גברים.

  • זה בדיוק העניין!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   לא "כל הפמיניסטיות" חושבת ש"כל הגברים" רעים, אנסים, אלימים ואשמים בדיכוי הנשי.. אם את רואה את זה ככה את מפספסת משהו חשוב בהוויה הפמיניסטית (לפחות לדעתי). ואני בכלל לא חושבת שפמיניזם זה שנאת גברים- ממש ממש לא… אני חושבת שדווקא כאן מתחילה הבעיה של רוב הגברים (ושל החברה בכלל). המהות של הפמיניזם היא לא שנאת גברים! המודעות לדיכוי לא בהכרח גורמת לשנאה, אן לקורבנות, היא בעיקר פותחת את העיניים לתהליכים חברתיים, פסיכולוגיים וחינוכיים שמושרשים עמוק ברוב החברות והתרבויות (כל החברות הפטריאכליות) כבר אלפי שנים. אין לזה קשר לשנאה, אצל רוב הנשים זה פותח צוהר למודעות חברתית ולרגישות גדולה יותר, אצל רובן זה חלק מהטיפול הנפשי בעצמן ובבנות שלהן, אז הדבר הטוב שיכול לקרות לנשים פמינסטיות זה אקטיביזם חברתי כמובן. גם אם זה תהליך וגם אם עדיין קשה לקבל טרנסגנדרים/יות, או גם אם קשה לשבור את החשיבה הדיכוטומית אצל רוב האנשים. המצב של פמיניסטיות טוב יותר ממצבם של גברים שלא מתעניינים במגדר כי הם נהנים מכל הפריווילגיות ושהמגדר שלהם ישאר לעד "שקוף". אז פה, זה קצת מבאס, אבל את האש, לא הפמיניסטיות צריכות לספוג, אלא קודם כל הרבה שכבות אחרות בחברה. אני חושבת שפמינסטיות וטרנס' סובלים מסקסיזם ומדיכוי חמור. אני לא רואה שום דבר בונה בלהפנות את האש כלפי קבוצת אנשים שהיא מלכתחילה קצת יותר רגישה חברתית מקבוצות אחרות. מה שקורה זה שאנשים שסובלים מדיכוי מתעסקים בו ונאבקים בינם לבין עצמם, והמגדר החזק נשאר שקוף לנצח, אין בזה שום הגיון. יש בזה מלחמת אזרחים (של השכבות החלשות) אולי.

   אני מאמינה שאת מבינה פחות או יותר את הנקודה שלי.

  • אני גם שונאת גברים ממש, וזה לא גורם לי לשנוא נשים טנרסג'נדריות.
   מי שמכוונת שנאת גברים כלפי נשים טרנסג'נדריות לא מכירה בהיותן נשים, ולכן היא טרנספובית וסיסקסיטית.

 2. אהלן,
  תודה על התרגום, טקסט חשוב.
  יש לי איזה שאלה בשנוגעת לחלק "פריווליגיות גבריות" שאשמח לחקור ביחד.
  אז, לי זה ממש ברור שלנשים טרנסיות אין פריווליגיות גבריות במובן של בת-אדמא שעוברת כגבר, והיחס הפוגעני, ההערות, האלימות, שנשים טרנסיות חוות זה ממש לא "פריווליגיה".
  אבל, כן יש לי איזה שהיא תהייה שנוגעת לפריווליגיות שקשורות לחיברות – כלומר, אישה טרנסית שחוברתה כגבר – האם אין שם כן איזה שהן פריווליגיות שלנשים סיסג'נדריות אין (ד"א, ברור לי שבטח יש גם שיש פריווליגיות שיש לי לנשים סיסג'נדריות שאין לנשים טרנסג'נדריות), כמו למשל קבלת המסר שאת יותר מסוגלת, יותר חזקה, יותר חכמה, שאת יכולה להתבטא טוב יותר וכו'?
  תהיית המשך שלי תהיה, באם זה כך האם זה בהכרח טרנס-מיזוגני ליצור מרחב, כמו למשל קבוצת תמיכה, שמיועדת רק לבנות אדמא שחוברתו כנשים? מה את חושבת?

 3. אממ אם הייתי יכול לערוך את התגובה שכתבתי הייתי משנה את זה ל: "שאתה יותר מסוגל, יותר חזק, יותר חכם, שאתה.." כי המסר שדברתי עליומועבר במגדר הלשוני הזה מצד אחד, אבל מצד שני משאיר את זה ככה ורק מוסיפה את ההערה הזאת בשביל לא להנציח את המסר הזה.
  *וגם יש טעות דפוס בהערת סוגריים, לא צריכה להיות שם המילה "לי"

 4. פינגבק: כך נראית טרנסמיזוגניה | שולפת צפורניים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s