אם לא מציתות רכבים, זו לא הקהילה שלי

אתמול ציינו 34 שנים למהומות ליל וייט. מהומות שפרצו בעקבות העונש המקל שקיבל דן וייט לאחר שהורשע ברציחתו של הארווי מילק, ההומו המוצהר הראשון שנבחר כחבר מועצת העירייה בסן פרנסיסקו. במהלך המהומות מפגינים להט"בים צעדו לעבר בית העירייה, עקרו את דלתות המבנה והציתו אותו. למקום הגיעו כמאה שוטרים, והמפגינות החלו להצית את ניידותיהם. הזעם על המשטרע בקרב המפגינים נבע גם מאלימות מתמשכת של שוטרים כלפי להט"ביות לאורך השנים, וגם מהעובדה שוייט עצמו היה שוטר לשעבר וזכה לגיבוי לא רשמי משוטרים בעיר.

 943626_281833828620926_1435963009_n

במקרה או שלא במקרה, באותו היום לקראת 11 בלילה פורסמה במאקו הכתבה הזו, "רוני מיילי הותקף על ידי לסביות מחוץ לביתו". רוני מיילי, למי שלא מכירה (גם אני לא הכרתי עד שנתקלתי בכתבה הזו) השתתף בתוכנית הראליטי "האח הגדול" (משהו עם א/נשים ששמים בבית עם מצלמות ונותנים להם כל מני משימות וכל שבוע מישהו יוצא מהבית ולא חוזר אליו).

במהלך השתתפותו בתוכנית, התבטא מיילי בהתבטאויות לסבופוביות, מיזוגיניות, טרנספוביות, גזעניות ודוחות באופן כללי כלפי לבנה, משתתפת נוספת בתוכנית "האח הגדול". חבורת נשים לסביות (לפחות לפי הכתבה במאקו הן לסביות) צעירות החליטה לא לשתוק על ההתבטאויות, והגיעה לביתו של מיילי בבני ברק, שם חיבלו בג'יפ החדש של מיילי.

כמובן שהעובדה שרק הרכב נפגע, בעוד שמיילי עצמו לא הותקף פיזית לא הפריעה למאקו לכתוב בכותרת "רוני מיילי הותקף על ידי לסביות". האם משיקולי רווח ורייטינג, כי זו כותרת מעניינת יותר? משיקולים קפיטליסטיים שלא מבחינים בין תקיפת אדם לתקיפת רכוש? או סתם בגלל שהתקשורת אוהבת לבחור את המילים שלה איך שבא לה, וכשפלסטינים מותקפים זו "קטטה" וכשמסיתות לרצח להטבפא"ק זו "התבטאות" וכשלסביות פוגעות ברכב זו תקיפה של אדם?..

בכל מקרה, די במהרה החלו לעלות קולות שונים בטוקבקים של הכתבה, בפיד שלי בפייסבוק ובכל מני מקומות מצד קהילת הלהטבפא"ק. רבות כעסו על הפעולה הזו, מיהרו לבטל אותה, לומר "אנחנו לא כאלה, אנחנו נגד אלימות", אחדות מצאו את המקרה משעשע, אחדות תמכו באלו שהחליטו להרים את הכפפה ולא לשבת בשקט אל מול האלימות הלסבופובית.

שמעתי מספר טענות על חוסר פרופורציה באלימות פיזית שבאה בתגובה לאלימות מילולית. קודם כל, בין השחתת לתקיפה יש הבדל עצום, כזה שאולי לא בא לידי ביטוי בכותרות של תקשורת מיינסטרים, אבל בכל זאת קיים. מלבד זאת, האלימות המילולית הזו היא לא כ"כ סתמית כמו שקל לעשות ממנה. התבטאות לסבופובית שכזו במדיה שהמוני א/נשים חשופות אליה מכשירה כל סוג של אלימות לסבופובית, במיוחד בעולם שבו האלימות הזו כ"כ נפוצה, היא פגיעה אלימה ומאוד ישירה בכל אישה לסבית וביסקסואלית, ומן הסתם נשים לסביות שנחשפו אליה חשו צורך להגיב לה.

הפילוסוף אדמונד ברק אמר פעם ש"כל מה שנדרש לרוע כדי לנצח הוא א/נשים טובים שאינם עושים דבר". בכל פעם שאלימות להטבפא"קופובית עוברת בשתיקה, ולא מקבלת תגובה ראויה, היא מתחזקת. בעולם שבו אלימות להטבפא"קופובית היא כה נפוצה, שהאלימות הזו ממוסדת, יומיומית, א/נשים מפוטרים, נזרקות לרחוב, מותקפים ונרצחות בגללה, שום תגובה לה לא יכולה להיות תגובה מוגזמת (טוב, אולי אם אנחנו מקימות מחנות השמדה לסטרייטים רק על היותם סטרייטים ומתחילות לחסל מליונים מהם בשיטתיות. אבל בינתיים לא נראה שזה הולך לקרות בקרוב).

 tumblr_lwwqisa4qJ1qbgf1zo1_500

קוויר-אנרכיסטיות בארה"ב ייסדו את תנועת הבאש-בק (Bash Back). תנועה שמטרתה להילחם בתופעת הקוויר באשינג (Queer-Bashing), תקיפות אלימות, בריונות ופשעי שנאה אחרים המופנים כלפי להטבפא"קיות. קבוצות המזהות עצמן עם תנועת הבאש-בק פועלות במגוון דרכי פעולה, שהרעיון העומד מאחוריהן הוא שכשאנחנו מותקפות, מותר לנו להשיב מלחמה. בין השאר קבוצות באש-בק בעולם השחיתו כנסיות שפועלות באופן שיטתי נגד להטבפא"קיות, הקימו קבוצות למידה של אומנויות לחימה והגנה עצמית, חימשו להטבפא"קיות שחשופות לאלימות באמצעים להגנה עצמית, וביצעו פעולות כדוגמת הפעולה של חבורת הלסביות המהממות שהשחיתו את הרכב של מיילי.

הגיע הזמן שנפסיק להתנצל ולהתנער ממי שפועלות נגד להטבפא"קופוביה. נשים לפעולות כמו זו יש פוטנציאל להגן עלינו בטווח הארוך. אין סיבה שלהטבפא"קיות יהיו אלה שצריכות לפחד לצאת לרחוב, לפחד להיות מותקפות, לפחד לעבוד, לפחד להתקיים בגלל להטבפא"קופוביה. הגיע הזמן שהלהטבפא"קופובים יפחדו!

אם בכל פעם שדמות ציבורית היה מתבטא באופן להטבפא"קופובי היינו משחיתות את הפרצו… הרכב שלו, הם היו מתחילים לפחד להתבטא באופן הזה. אם בכל פעם שלהטבפא"קית הייתה מותקףת ברחוב היה שם מישהו שישיב מלחמה, סטרייטים היו מתחילים לפחד לתקוף אותנו, במקום שאנחנו נפחד מהם.

בפעם הבאה שארצה לצאת מהבית מאופרת/בחצאית/עם קוקיות או איך שבא לי ואזכר בפעם האחרונה שעשיתי זאת והותקפתי, אולי אזכר גם במקרה הזה וארגיש טיפה יותר בטוחה.

4 מחשבות על “אם לא מציתות רכבים, זו לא הקהילה שלי

 1. אני מאוד לא מסכימ.ה… יש הבדל בין השחתה של מבנה ציבורי בעקבות עוול ממשלי, כמו בהתקוממות אחרי מקרה וויט ובין השחתה של רכוש פרטי.
  מיילי, אדם דוחה ככל שיהיה, לא מייצג שום דבר חוץ מהדיעות הפרטיות המגעילות שלו… ח"כ, שוטר וכדומה נמצאים בקטגוריית התייחסות אחרת….

 2. חשוב גם להביא את מה שקרה בהמשך לתקיפה הלסבופובית: רוני מיילי הועף מבית "האח הגדול" ע"י ההפקה בגלל התקיפה הלסבופובית שלו. זה מגניב וחשוב, וחבל שלא העיפו אותו קודם כשתקף מסיבות גזעניות. ללסבית ובעיקר להומואים יש יותר השפעה בתקשורת ויותר הגנה ליברלית (מעאפנה) מאשר ללא-לבניםות.

 3. דןוג: מהומות וייט הן אכן אירוע חשוב, אבל לא בארץ, ובטח לא בחיפה. לעומת זאת, בעיר שלנו, אני זוכר שני מקרים של הצתת רכב בשנים האחרונות: אחד, פיצוץ רכבו של עיסאם מח'ול לפני כעשור, בניסיון להתנקש בו, ע"י גזען אנטי-ערבי; והשני קרה רק לאחרונה (אחרי שכתבת את הפוסט שלך למעשה): מכוניתה של תושבת הדר, ועד הבית בבניין שלה, נשרפה – ככל הנראה על-ידי מפעילי המכולת בבניין, כאשר הדיירים פעלו נגד עבירות הבניה שלהם מול העיריה. ברמה הארצית, הצתת מכוניות מאפיינת פעולות 'תג מחיר' נגד ערבים.

  לעומת זאת, אתה מתמקד במה עשו אנארכיסטים/ות בארה"ב, איזה ארגונים הקימו, ובאתוס – שלהם, לא שלנו – של הצתת מכוניות.

  אין לי שום דבר רע להגיד על הצתת ניידות משטרה. אבל המשמעות התודעתית של העלאת הסיסמה הזו היא: "הקהילה שלי היא להט"ב/ים ו/או אנארכיסטים בארה"ב, ולא אתם/ן, ולא פה – אתם/ן האנשים/ות הרגילים/ות שמסביבי לא מעניינים אותי."

  רציתי לשקף לך את זה, כי לא תקבל את התגובות האלה מקוראות פלסטיניות או מן הגיברת שהציתו לה את האוטו.

 4. אלימות ופחד זו לא הדרך נקודה. אתןם כועסותים? בצדק. אתןם רוצותים להתחיל להתנהג באלימות (בלי מכבסת מילים בבקשה. גם אלימות כלפי רכוש, או ונדליזם היא אלימות. זה דברים שאנשים עבדו בשבילם.)? זו לגמרי לא התגובה המתאימה והמאבק מאבד מהלגיטימציה שלו.
  כן כן, אני כבר רואה שאתןם נעלבותים מהסיסג'נדר שבא ומסביר איך לנהל את המאבק שלכןם. וול, לנהוג בעוול כלפי מי שעשה לך עוול זה לא פיתרון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s