המטרייה הג'נדרקווירית

בזמן האחרון אני שומעת כל מני דעות שונות של א/נשים סיסג'נדרים על זהות ג'נדרקווירית, ומהי ג'נדרקוויריות. אז כדי להבהיר: ג'נדרקוויר זה לא "גבר בשמלה", ג'נדרקוויר לא אומר "מי שמתנגד למגדר", וגם לא "אישה שרוצה פריווילגיות גבריות בלי להיות טרנס", כל אלה הם בעיקר הסברות הטרנספוביות והבינאריות שלכן.

ג'נדרקוויריות היא מטרייה של זהויות מגדר, כמו ש"אשה" או "גבר" הן זהויות מגדר. ג'נדרקוויריות היא לא זהות אחת אחידה ורציפה, אלא מגוון של זהויות לא נורמטיביות, עם מגוון פרקטיקות, מגוון תפישות ומגוון חוויות שונות. אנסה לתת כאן כמה הגדרות של זהויות ג'נדרקוויריות שאני מכירה כדי שבתקווה תוכלו לוותר קצת על התפישה הדיכוטומית קווירפובית שלכן. אבל לפני זה, כמה הערות חשובות:

 • הגדרות אלה מייצגות את דעת הכותבת בלבד ואינן מתיימרות לייצג את אלו/ה שאינן/ם מזדהים/ות איתן.
 • המטרייה מאגדת רק מי שמזדהות/ים איתה, וכל הגדרה בה תקפה רק למי שמזדהה עם ההגדרה הזו.
 • ההזדהות המגדרית של אדם לא בהכרח מעידה על פרקטיקה מגדרית או על לשון פניה מועדפת. כדי לדעת כיצד לפנות לג'נדרקוויר/ית, שאלו אותה/ו! לפנות למישהי/ו לא לפי איך שהיא מבקש, זה אקט אלים וטרנספובי.
 • המטרייה היא חלקית ודינמית, כל אחת מוזמן/ת להגדיר מחדש עבור עצמה/ו את המגדר שלו/ה, את הפרקטיקות המגדריות שלה/ו וכו'.
 • גנדרקוויריות רבים מזדהות ביותר מזהות מגדרית אחת, אל תניחו שבגלל שמישהי הזדהה בדרך מסוימת, היא שוללת הזדהויות אחרות.

tumblr_m1xhms1KvX1qdsrt0o1_1280-Copy-Copy_zps5674fbe5

ג'נדרקוויר:
מי שלא מזדהה תמיד לגמרי כגבר או תמיד לגמרי כאשה. כלומר: מי שמגדרה לא תואם להגדרות הדיכוטומיות "גבר/אשה".

קוויר:
זהות מקיפה המתארת כל מי שחורג/ת מההטרונורמה. במטרייה הג'נדרקווירית המונח מתאר התנגדות להגדרות או זהות הקוראת תיגר על הדיכוטומיה המגדרית.

ביג'נדר:
מי שמזדהה בו זמנית תחת שני מגדרים או גם עם המגדר שאיתו נולד/ה וגם עם מגדר אחר.

גמיש/ה מגדרית (ג'נדר פלואיד):
מי שמזדהה בתקופות שונות תחת זהויות מגדריות שונות, או שמזדהה לפעמים תחת זהות מגדרית מסוימת ולפעמים לא.

חסר.ת מגדר (ג'נדרלס, א-ג'נדר):
מי שלא מזדהה תחת קטגוריות מגדריות או שרעיון המגדר לא רלוונטי לגביו/ה.

טרנסג'נדרקוויר:
מי שלגמרי לא מזדהה עם המגדר שהוענק לו/ה בלידה אך מזדהה רק באופן חלקי עם מגדרים אחרים או שמזדהה גם כג'נדרקוויר וגם כטרנסג'נדר, לפעמים מתוך הדגשה של רצון לשינויים פיזיים.

מגדר שלישי/מגדר אחר:
מי שיש לו/ה זהות מגדרית שאינה זהות גברית ואינה זהות נשית.

אשת/איש אמצע:
מי שמזדהה במקום כלשהו על הרצף שבין 2 או יותר מגדרים שונים (לדוגמא: באמצע בין גבר לאישה, אבל יותר קרוב לאשה).

ג'נדרבלנדר/ג'נדרפאק:
מי שמשלב/ת בין מאפיינים שונים של מגדרים שונים.

זהויות ג'נדרקוויריות נוספות כוללות:
גבר ג'נדרקוויר, אשה ג'נדרקוויר, פאנג'נדר, פוליג'נדר, מולטיג'נדר, גבר-גמיש, אשה-גמיש, פמית, בוצ'ה, אוחצ' וזהויות נוספות רבות___________________________________________________

עדכון: למי שמעוניינת, ציפי ערן המהממת תירגמה את הפוסט הזה לאנגלית

8 מחשבות על “המטרייה הג'נדרקווירית

 1. פינגבק: המטרייה הג'נדרקווירית – ריפוסט | הלא אנושית מהר כרוב

 2. הו, הכל בשביל תחושת שליטה מזוייפת! אני לחלוטין בעד תחושת שליטה אבל לייצר סתם סקאלת זהויות הולכת וגדלה זה בעיני מיותר, במיוחד כשמפרידים בין ההגדרה לפרקטיקה ואז להגדרה אין שום משמעות. המטרה צריכה להיות ביטול כולל של ההגדרות ושל חשיבותן. אם היום בא לי שיער ארוך ולהזדיין עם גברים אבל לצאת מהבית לבושה כמו האמא של הבוצ׳ות ומחר בא לי קצר עם שמלה ושאיזו פמית מהמממת תעשה לי נעים אני לא רוצה ולא צריכה שום הגדרה.
  במאמר אגב, המאבק הזה על ריבוי זהויות והניתוק שלהן מפרקטיקה מזכיר לי את המאבק של הדומואים על ההכרה בזה שהומוסקסואליות היא לא מבחירה, כאילו, למי איכפת אם זה מבחירה או לא זה בכלל לא עניינו של אף אחד ולא צריך לשנות שום דבר כנ״ל לגבי מגדר והגדרתו. 

 3. פינגבק: The Genderqueer Umbrella | Femina Invicta

 4. חחח 🙂 גשם של מטריות!
  בתור לא-ג'נדרקוויר ההערה שלי באה ממקום חיצוני קצת: חשוב לאללה ללמד את ההטרונורמטיביות מה זה, ולבלבל וללבלב זהיות אז תודה על זה. קצת נשרט לי המסך של המחשב כשהמילים "זהות" ו"קוויר" נמצאות עליו ביחד, אבל אני מביןה שיש אנשות שבשבילןם קוויר זו זהות. מביןה, אבל מציק לי בכל זאת.

  • קוויריות, מבחנתי לפחות, היא זהות שמבטאת סוג של פוליטיקה של התנגדות להגדרות (מיניות ומגדריות, והגדרות של גוף ומשיכה, אבל גם אחרות) מקובלות, ולהגבלות שנוצרות על ידיהן לא פעם. כלומר, זו זהות באותה המידה ש"אנרכיסטית" זו זהות מבחינתי.

   כמו שלילך בן דוד חכמה אחת אמרה פעם:
   אני רואה זהויות קצת כמו משחק כזה, שיש לפני ערמה עם תגים, ואני יכולה לקחת לי תגים מהערמה, ולהחזיר תגים לערמה, ולפעמים נוספים תגים חדשים לערמה, ולפעמים אני מכיןה לי תגים חדשים, וזה יכול להיות משחק נחמד כל עוד לא לוקחות אותו יותר מדי ברצינות

   • ממממ! יכול להיות שאני לוקחת קוויריות יותר מדי ברצינות ולכן מפריע לי התיוג שלה כזהות? (תיוג במובן של לילך בן-דוד). מבחינתי קוויריות היא תיאוריה אודות זהות, היא מה שלילך עושה כשהיא משחקת בתגים באופן לא יותר מדי רציני, וגם מה שאת עושה כשאתה הכי רצינית (למשל אנטיפינקווש). אבל הי, אני אלמד לחיות עם זה 🙂 [כאן בחושך]

 5. פינגבק: נראות טרנסג'נדרית? מי צריךה את זה בכלל?.. | הפרשדונה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s