כך תהיי בת ברית לחברייך הסטרייטים

המגמה ההולכת ומחמירה של דיכוי סטרייטים בסביבות להטבא"קיות וקוויריות מדאיגה כל מי שעוד נותר בה שביב מצפון שלא נגזל ע"י תעמולה סטרייטפובית קיצונית. הגיע הזמן שנעצור את זה! הגיע הזמן שנלמד איך להפסיק להעליב סטרייטים, איך לא לערער על הסטרייטיות שלהן, איך ללמוד לאהוב את הפריווילגיות שלהם (כי לשנוא זה רע! וזה עושה אולקוס!) ובקיצור: איך להיות להם בנות ברית.

 467399_3943547101315_491418934_o

1. אל תספרי בדיחות סטרייטפוביות, זה לא מצחיק!

להתבדח על חשבון סטרייטים, לומר שאת שונאת סטרייטים, לומר שסטרייטים מעצבנים אותך וכו' הם פעולות אלימות שמחקות את הדיכוי היומיומי שסטרייטים חווים בסביבות להטבא"קיות. הימנעי מהערות פוגעניות כלפי סטרייטים כדי לפרוק זעם על דיכויים שאת עוברת. יש מספיק דרכים לפרוק זעם על הטרוסקסיזם בלי להתבדח על חשבון סטרייטים, את יכולה למשל להתמכר לסמים ואלכוהול, להפסיק לצאת מהבית או להתאבד. אבל הכי חשוב שלא תוציאי את זה על אנשים אחרים רק בגלל המיניות המדוכאת ממילא שלהם.

2. אל תשכחי לפרגן

כשסטרייט פונה אלייך בפנייה המגדרית הנכונה, אל תשכחי לברך אותו ולחבק אותו ולנשק אותו. כשסטרייט אומר שהוא תומך בזכויות להטבא"ק/בהתארגנות להטבא"קית כלשהי/בהומואים/שיש לו חברים הומואים/שהוא אפילו היה פעם באיזה מקום של הומואים אל שכחי לברך אותו ולהודות לו בכל יום, בכל שעה, בכל דקה. כשסטרייט בא למצעד הגאווה אפילו שהוא סטרייט אל תשכחי לשלוח מברק מזמר לכל חברותייך ולשלוח הודעה לעיתונות.

אם לא תפרגני מספיק, סטרייטים עשויים לאבד עניין בדברים האלה, ואיך תוכלי להסתדר אז?!

           185153_3684235858696_502749143_n

3. היזהרי כשאת כותבת דברים על ההטרונורמה

מותר לך לכתוב דברים נגד הומופוביה לפעמים (אבל בבקשה, לא להגזים, יש גבול לכמה אפשר להקשיב להתבכיינות של קבוצת אינטרס צרה), אבל אסור לך לצאת נגד הסטרייטיות כנורמה. אין בזה טעם, וזה לא הוגן כלפי מי שהמערכת הזו מתעדפת אותה. את כבר התרגלת לחיות כסוג ב', אז תשתקי ותתני למצב הקיים להמשיך ולהתקיים. אין סיבה שלא ימשיכו להניח זהות סטרייטית כברירת מחדל, כי ללהטבא"ק ניתנת בין כה הזכות לצאת מהארון. אין סיבה שהחברה תפסיק ללמד ילדים שיש רק סטרייטים בעולם ולהציף את התרבות הפופולארית בדימויים של איך מערכות יחסים, זהות ומגדר צריכים להראות, כי אנחנו חיים בחברה ליברלית ומי שבאמת באמת באמת רוצה תתאמץ ותבחר במה שבא לה.

4. למדי להכיר בפריווילגיות של סטרייטים. ולאהוב אותן

זה שיש לסטרייטים פריווילגיות לא אומר שצריך לפרק אותן. למדי  לאהוב את הפריווילגיות של סטרייטים, ולהעריך אותם על כך שלמרות שיש להם פריווילגיות הם מוכנים לתת גם לך להתקיים. זכרי שבזכות הפריווילגיות של סטרייטים הם יכולים גם לתרום הרבה יותר למאבק הלהטבא"קי ממה שאת אי פעם תוכלי, כי אשכרה יש מי שיקשיבו לסטרייטים להבדיל ממך.

5. היי ברורה

להט"… מה?.. כל ההגדרות האלה שאת ממציאה לעצמך עשויות מאוד לבלבל סטרייטים (וזה נוראי, כי בלבול יוצר ביסקסואליות). תהיי ברורה וחדה וחד משמעית בזהויות שלך ובמה שאת אומרת. תחליטי, את גבר או אשה? את סטרייטית או לסבית? את חייבת להזדהות, את חייבת שהזהות שלך תהיה חד משמעית ומקובעת ואסור לך בשום אופן להחליף זהויות כל שני וחמישי. זה סתם מקשה על סטרייטים לעקוב, והרי כל הרעיון של להילחם בהומופוביה הוא לתת לסטרייטים אפשרות להבין, לא? דברי בשפה של סטרייטים. דברי כאילו את סטרייטית. ובחייאת, דברי מעט.

6. אל תערערי לסטרייטים על הזהות

יש אנשים שפשוט נולדו סטרייטים. תלמדי לקבל את זה. אל תגידי לסטרייטים שאפשר לרפא את זה. אל תאמרי לסטרייטים שכדאי לכל אחת לבחון את הזהות שלו בגלל שכולנו חונכנו להיות סטרייטים ואל תאמרי שמגדר ומיניות זה נזיל. אחרי הכל, אם סטרייטים יפסיקו להיות סטרייטים, את מי נעריץ?

184578_4637025437840_87991787_n

18 מחשבות על “כך תהיי בת ברית לחברייך הסטרייטים

 1. זה סרקזם שאני מריחה?
  יו! שיפודי סטרייטים מתובלים בסרקזם!
  לא בדיוק טבעוני, אבל בתור קונספט רעיוני זה מאוד מזין לנפש 🙂
  מחמאות לטבחה המוכשר!

 2. סטרייטים לא נעלבים ממך מאותה סיבה שהמלך לא נעלב מליצן החצר, לפעמים הוא אומר דברים נכונים ונוקבים ולפעמים הוא מדבר שטויות אבל כך או כך הוא נשאר ליצן וחסר כל השפעה אמיתית.

 3. למות, למות עוד קצת, ואז למות שוב…
  בדיוק ישבתי לי עכשיו בבצרה והתבאסתי על זה שלא יצא לנו לארגן מצעד בושה סטרייטי השנה בבאר-שבע, כי נכנסתי לניתוח. לדעתי זה ממש פיצוי הולם וראוי לשמו.

  כבוד.

 4. כמובן שאני תמיד מגיע/ה באיחור לכל פוסט טוב. אני יכול/ה לומר שמצד אחד מאוד הזדהיתי עם רוב מה שנאמר, עם הסרקסטיות המשתפעת והנהדרת הזו (הרי בסופו של דבר- בלב, נשמה ובעיני כל החברה ההטרונורמטיבית+קהילה גאה אני סתם "ממורמרת"). מצד שני, זה גורם לי לחשוב על עצמי בצורה ביקורתית בעבר- אולי לא כ"תומכ/ת" קהילה גאה אבל תומכת של משהו, של 'תודו לי בגלל שאני לא טרנס/קוויר-פובית ובכלל מדבר/ת בלשון ההמוגדרת שביקשו ממני'. למרות שאני אוהב/ת את הבושה הזו, היא חשובה לי ובכלל לכל מי ששואף לא להיות "Ally" מפטרן ומקרבן (ושוב, הייתי כזה).

  מצד שלישי, עם כמה שאני מסכימ/ה עם לנסות לגרום לסטרייטים סיסג'נדרים לשאול על הזהות שלהם פה ושם ולהפוך את עצמם לקצת פחות בטוחים בעצמם לגביה ומסכימ/ה עם הציניות האלימה כלפיהם שאולי קצת תעליב אותם ותחזק אותי, עולות לי כמה נקודות למחשבה:
  . עם כמה שאני שונא להיות נחמד/ה לסטרייטים, שונא/ת למתן את דעותיי לידם, אני לא רוצה להשתתף באותה סוג של אלימות כלפיהם, באלימות שמדכאת אותי. יכול להיות שזה רק דעות מנוגדות שעושות לי שטיפת מח, אבל זה יכול להרגיש לי אישית טיפה צבוע.
  . עם כמה שאני שונא/ת להיות נחמד/ה לסטרייטים, שונא/ת למתן את דעותיי לידם, אני עדיין רוצה לקיים איתם שיח, קצת לערער על הדיכוי שלהם אותי, רק תקיפה פול טיים מרחיק אותי מזה.
  . עם כמה שאני שונא/ת להיות נחמד/ה לסטרייטים, שונא/ת למתן את דעותיי לידם, רבאק! עדיין יש לי משפחה וחברים שאני אוהב/ת ורוצה לדבר איתם גם אם קשה לי איתם.

  אני בטוח/ה שאני לא הראשונה ששואל/ת את השאלות ההללו אז מתוך מקום של בורות אשמח אם תוכלו לסייע לי.

 5. פינגבק: How to be an ally to your straight friends | Bi radical

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s