הלהטבא"ק שלך בשמאל, נשמה

לפני כמה ימים יצא לי להתקל בכרזה הזו של עמוד הפייסבוק "שישים ואחת" (עמוד ש"נועד לחשוף בפני הציבור את מה שהימין מנסה להסתיר ממנו"). הכרזה מציגה את ביבי באיור של גיבור על בתחתונים וגלימה ורודים כשמתחת הכיתוב "פתאום בבחירות נהיית גיי פרנדלי? אויש ביבי, תנוחי!" ותזכורת אודות גילויי הומופוביה מצד ח"כים של הליכוד.

12552_578760882150432_148537470_n

אבל איזה מפלגות בעצם כן טובות ללהטבאפ"ק? היום כשלכל מפלגה שניה יש תא גאה, איך נוכל לבחור את המפלגה שהכי תועיל ללהט"ב?

טוב, זו בטח לא אחת ממפלגות הציונות-הפאשיסטית (וכן, זה בהחלט כולל את מפלגות ה"שמאל-מרכז"), אם הקביעה הזו נראית לכן תמוהה אתן מוזמנות לקרוא כאן למה.

לרבות נראה שהבחירה ההגיונית ביותר היא במרצ, המפלגה היחידה שהכניסה לכנסת להט"ב מוצהר (שהוא גם גבר, סיסג'נדר, הומו, אשכנזי – אולי כי ככה קל יותר לבלוע את זה?..). אלא שמלבד היותה של מרצ מפלגה ציונית, היא גם הכינה את התשדיר הזה, שבו השחקנית רננה רז "יוצאת מהארון", היא מספרת שיש לה מישהי, מישהי "שיודעת לגעת… בדברים החשובים באמת…", ורק בסוף היא מגלה לנו שאותה ה"מישהי" היא מפלגת מרצ. התשדיר הזה, מלבד ההייג'ק העצום שהוא עושה לנושא הלהטבא"קי (כמו דברים רבים שמפלגת מרצ עושה) גם משתף פעולה עם מציצנות של גברים סטרייטים למערכות יחסים לסביות, תשדיר סקסיסטי ולסבופובי.

עוד דוגמא מיני רבות לשימוש של מרצ בלהטבאפ"ק אפשר לראות בהפגנת הנשיקות שיזמה תמר זנדברג מול הרבנות הראשית, ויש גם את הסרטון המיזוגני גזעני שבו מאיה בצלאל מסבירה למה היא הולכת להצביע למרצ תוך כדי שברקע המפלגה מתרברבת בחרדופוביה שלה.

ומה עם מפלגת חד"ש? מפלגת שמאל לא ציונית שחורטת על דגלה שיתוף פעולה יהודי ערבי, אך כשמדובר בלהטבפא"ק הדיבור על הזכויות שלנו די מוגבל לכרזות בשפה העברית.

אבל למה לעסוק במה שרע? אולי כדאי לבדוק מה המפלגות עשו למען להטבא"ק. אתר "כנסת פתוחה" מציג את מדד "קידום זכויות להט"ב וקידום שוויון על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית". המדד הזה מבוסס על 16 הצעות חוק ו-8 הצבעות שונות שסומנו כרלוונטיות לנושא. מתוך 16 הצעות חוק, 10 מתייחסות לזכויות של בני זוג מאותו מין, ונישואים חד מיניים ו-3 מתייחסות לשוויו באימוץ ופונדקאות. מתוך 8 הצבעות 5 מתייחסות לזכויות של בני זוג מאותו מין, ונישואים חד מיניים ועוד אחת היא הצבעה בנושא חסינות רבנים, שלא קשורה ללהטבאפ"ק באופן ישיר.

מבחינת המפלגות קידום זכויות להטבאפ"ק פירושו לאפשר זכויות לזוגות נשואים, ולאפשר להם להתרבות או לאמץ ילדים, כלומר המשמעות של שוויון היא שוויון שמבוסס על חוקי ההטרונורמה, לפיהם פריוולגיות ניתנות למי שמציתת לצווי החברתי להתרבות ולהקים תא משפחתי גרעיני הטרונורמטיבי (או הומונורמטיבי במקרה זה).

פוליטקה מהסוג הזה לא חותרת בשום צורה תחת מבני הדיכוי של להטבא"ק, אלא מחזקת את המבנים האלה שמניחים שלמי שלא מתנהגת לפי הנורמה אין זכויות, שמי שמתחתןת ומתרבה שווה יותר ממי שלא, ומשטיחות שיח קווירי לידי המאבק לנישואים ולהידמות לנורמה, פוליטיקה שמדירה כל מי שלא יכולה או לא רוצה בנישואים, בהבאת ילדים ובהקמת תא משפחתי.

הפוליטיקה הזו היא הרסנית כלפי מאבק קוירי לא רק בגלל החיזוק והתחזוקה של מבנים הטרוסקסיסטיים, אלא גם כי היא מסיתה את תשומת הלב מפגיעות חמורות בלהטבאפ"ק, מחסור במשאבים, אלימות יומיומית שמופנית כלפי א/נשים להטבאפ"ק, נוער מחוסר דיור עקב התנכלות של המשפחה, דיכוי ע"י מוסדות המדינה, הממסד הרפואי ועוד.

אין כיום שום מפלגה שמייצגת פוליטיקה קווירית או התנגדות להטרוסקסיזם. הפתק ששמות (או לא שמות) בקלפי לא ישפר את מצב הלהטבאפ"ק. אסור לנו לעצור שם ולסמוך על "נבחרי הציבור" שידאגו לנו. המאבק שלנו צריך להתקיים ביומיום שלנו, בערים שלנו, ברחובות שלנו, בבתים שלנו, בבתי הספר שלנו ובשיח שלנו.

529546_3793625193361_651528128_n

8 מחשבות על “הלהטבא"ק שלך בשמאל, נשמה

 1. רשומה מצוינת. גם לי יש ביקורת על ההתנהלות של מרצ בנושא הזה, דווקא מכיוון שהם הבית הפוליטי שלי נכון לעכשיו. מאוד עצוב לי שהגאווה שלהן מתבטאת בתמיכה בנישואין חד מיניים ולא יותר מזה. אבל הבנתי שרדיקליות ומהפכות לא נעשות בקלפי. אפשר לצפות למנהיגים פחות הרסניים, אבל עד שלא נפרק בעצמנו ונבנה מחדש, כנראה שדברים לא ישתנו באמצעות חקיקה.

 2. פינגבק: על הרומן של השמאל הישראלי עם עצמו, ולמה אצביע בל"ד | שחור-סגול

 3. פינגבק: מכות רצח « האחות הגדולה

 4. רשימה מצויינמת פתחה לי את העיניים לעומק להרבה דברים יחד עם זה אני גם לא חושבת שלא להצביע הוא נכון.
  אבל, כמובן שיש צורך במאבק גדול יותר ויום יומי.

 5. ההטרו-נורמטיביות היא דבר כל-כך בסיסי בסדר החברתי שלנו, שפעולה נגדו פירושה פעולה נגד חלקים מאוד רחבים מן הסדר הזה: הסמכות ומוסדותיה, כולל המשטרה; הקניין הפרטי; הדת (ולא החרדים); וכן הלאה – כמו שגם דן וג כותב. וגם אי-אפשר לחוקק חוק שאומר "לא יהיה דיכוי של להטבא"ק במערכת הבריאות". כי מה תעשה/י? תתבעי אותם? יופי, זה ממש עוזר. וגם עם דיור: "הורים לא יזרקו את הבן/בת שלהם מהבית" – ועכשיו מותר להם? בכל זאת אפשר לעשות לך את המוות. ומה החלופה "ישכרו לו דירה"? אבל אין להם כסף, וגם מי יכריח אותם, שוטרים? עובדים סוציאלים? בקיצור, חקיקה בכלל לא מסתדרת עם מאבקים מהסוג הזה, וכן מסתדרת עם חיים נורמטיבייים בתוך המערכת.

 6. אני קצת מתקשה, ממקומי הסטרייטי נורמטיבי להחריד, להבין מה היית רוצה לראות ממפלגה שתקדם את זכויות הקהילה. איזה תא משפחתי היית רוצה לראות במסגרת החוק ? האם היית מעדיפה התעלמות של החוק מכל נושא המשפחה ? מיסוד מערכות יחסים מחוץ למסגרת חוקית ? המנעות מכל סוג של מיסוד מערכות יחסים ? לכן ברור לי שרק על ידי נוכחות של אנשים מתוך הקהילה במערכות הפוליטיות המפלגתיות יהיה מי שיקדם את האינטרסים הצודקים שאת מציגה.

  לגבי ייצוג הפוליטיקה הקווירית במערכת הפוליטית הקיימת – גם לי לא נראה שיש מי שמייצג את האינטרסים הספציפיים לקהילה, או התנגדות להטרוסקסיזם באופן ישיר – אבל ממה שאני מכיר מפעילותה של מרצ ברמה המוניציפאלית (שם יש לה יותר השפעה מאשר באופוזיציה בכנסת), וברמת הטיפול האישי של מוסדות המפלגה ונבחריה, אני חושב שמרצ היא הקרובה ביותר לפוליטיקה קווירית. אני חושב שמרצ היא גם מצע טוב לכניסת כוחות נוספים מהקהילה ולהשפעה על השיח הציבורי שתוכל לקדם את הדברים שאת מציגה.

  לגבי רמתם הירודה של הקמפיינים של מרצ אני חושב שיש קונצנזוס רחב, חוצה מפלגות ואינטרסים פוליטיים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s